Bramex » Blog » Czy montaż bramy automatycznej jest opłacalny?

Blog

Czy montaż bramy automatycznej jest opłacalny?

Na koszt wykonania kompletnego ogrodzenia wraz z bramą ma wpływ wiele czynników. Zaliczymy do nich rozmiary i rzeźbę terenu działki, jej lokalizację, rodzaj materiałów wybranych przez klienta, docelową szerokość bramy i furtki etc. W przypadku nieco większych działek (i wymyślnych projektów) inwestycja może pochłonąć nawet kilkadziesiąt tys. zł.

Bramy, furtki, ogrodzenia, czyli niezbędny wstęp

Cena najprostszego ogrodzenia siatkowego to ok. 1/3 ceny umiarkowanie wyszukanego ogrodzenia kutego. brama posesjowaOczywiście ostateczna wysokość kosztów jest uzależniona od indywidualnego podejścia wykonawcy, jednak:

  • ceny ogrodzeń siatkowych zwykło się wyceniać na poziomie 100-150 zł/mb,
  • ceny ogrodzeń kutych wahają się na poziomie 300-450 zł/mb.

Do powyższych cen należy dodatkowo doliczyć koszty wykonania bramy oraz furtki, gdzie rozbieżności będą już nieco mniejsze (furtka ok. 500-1000 zł, brama ok. 1500-2500 zł). Przyjmując zatem ceny minimalne i biorąc pod uwagę przykładową działkę o powierzchni 600 m2 (20 x 30 m), łączne koszty inwestycji (wraz z robocizną) zamkną się w kwotach:

  • ogrodzenie siatkowe – 12 tys. zł,
  • ogrodzenie kute – 32 tys. zł.

Właściciele umiarkowanie rozległych działek, zamierzający zainwestować w ogrodzenie, muszą się zatem liczyć z kosztami przeszło 10 tys. zł. Oczywiście mogą oni równie dobrze wydać blisko 100 tys. zł, przy założeniu zastosowania litego kamienia dla całego ogrodzenia, wzbogaconego dodatkowo finezyjnymi elementami kutymi. Choć podobne inwestycje należą w naszych realiach do rzadkości, coraz częstszy widok na posesjach stanowią centrale sterujące bramami – nawet tymi siatkowymi.

Automatyzacja bramy – komfort za niewielkie pieniądze

Cena montażu automatyki do bramy w przypadku doskonałej większości realizacji zamyka się w kwocie 3 tys. zł. Zważywszy na łączne koszty inwestycji związane z grodzeniem działki, jest to relatywnie niewiele wobec licznych korzyści. Posiadanie zautomatyzowanej bramy pozwala:

  • automatyka do bramy posesjowejoszczędzić siły, które zwłaszcza w przypadku ciężkich bram przesuwnych mogą przy którymś z rzędu otwarciu i zamknięciu zostać wreszcie nadwątlone,
  • oszczędzić czas potrzebny na otwarcie bramy, wyjechanie poza teren posesji, ponowne opuszczenie samochodu, zamknięcie bramy i powrót do samochodu,
  • oszczędzić sobie kłopotów z ręcznym otwieraniem bramy przed przyjazdem gości.

Inne niedogodności związane z manualną obsługą bramy to choćby niesprzyjające warunki atmosferyczne, które potrafią dodatkowo uprzykrzyć czynność zamykania-otwierania.

Jak wynika z naszych obserwacji, spore grono osób zdecydowanych zainwestować w automatykę kusi się ostatecznie na tanie systemy chińskie, proponowane w Internecie lub w popularnych marketach budowlanych. Jest to niestety rozwiązanie krótkoterminowe, gdyż budżetowe siłowniki szybko ulegają degradacji, a ich naprawa lub wymiana wiąże się z długim okresem oczekiwania. Nie mniej rzadko dochodzi też do awarii centrali sterujących oraz odbiorników, wskutek czego cały system przestaje funkcjonować prawidłowo.

Z przypadkami podobnych oszczędności mieliśmy do czynienia m.in. na terenie Końskich, gdzie odbiorcy prywatni oraz biznesowi byli ostatecznie zmuszeni wymienić wszystkie elementy pierwotnego układu na nowe – tym razem pochodzące od renomowanych producentów. Aby nie podążać tym śladem, warto zatem już na wstępie zainwestować w automatykę do bram produkcji FAAC lub innej, cieszącej się podobnym uznaniem firmy.

Końskie to tylko jedno z wielu miast, które obejmujemy zasięgiem naszych działań. Jeśli chciałbyś poznać więcej szczegółów dotyczących systemów automatyzacji bram różnego typu lub uzyskać indywidualny kosztorys, jesteśmy do Twojej dyspozycji pod numerem: 607 169 367.

Jeśli natomiast wahasz się co do wyboru konkretnej bramy, koniecznie zapoznaj się z naszym kolejnym artykułem.