Bramex » Blog » Modyfikacja gotowej bramy, czyli akcesoria automatyczne

Blog

Modyfikacja gotowej bramy, czyli akcesoria automatyczne

Prócz siłowników dedykowanych bramom rozwieralnym lub przesuwnym, systemy służące ich automatyzacji składają się z szeregu elementów dodatkowych. Mowa tu choćby o centralach sterujących czy pilotach, bez których zdalne zawiadywanie bramą nie byłoby możliwe. Czy można połączyć to wszystko w działającą całość bez udziału fachowców?

Osprzęt do bram automatycznych

Typowy system bram zautomatyzowanych składa się z następujących elementów:

  • siłowniki elektromechaniczne do bram rozwieralnych i przesuwnych – ich ilość jest uzależniona od ilości skrzydeł,
  • centrala sterująca, uniwersalna dla wszystkich rodzajów bram,
  • odbiornik radiowy, który reaguje na sygnał z pilota,
  • klucze awaryjnego odblokowania – na wypadek uszkodzenia jednego z elementów zdalnych systemu,
  • pilot (1-, 2- lub 4-kanałowy, gdzie każdy z kanałów można przypisać obsłudze odrębnego systemu, np. bramy wjazdowej, oświetlenia podjazdu, bramy garażowej etc.),
  • listwa zębata, służąca automatyzacji bram przesuwnych.

Podstawowy zestaw automatyzacji bramy można wzbogacić o:

  • przełącznik kluczykowy, który działa w ten sam sposób co pilot, przy czym obrotom w obu kierunkach można przypisać różne funkcje, np. obrót w prawo: otwieranie bramy, obrót w lewo: podnoszenie rolet; urządzenie przydaje się zwłaszcza w sytuacjach, gdy nie mamy pod ręką pilota,
  • fotokomórki zarządzające oświetleniem na terenie posesji i przed nią,
  • lampę pulsacyjną z anteną, pełniącą funkcję ostrzegawczą.

W ramach uzupełnienia systemu bezobsługowego, gros właścicieli bram automatycznych decyduje się także na montaż domofonu lub wideofonu. W ten sposób mogą oni znacząco ograniczyć dostęp do obiektu mieszkalnego i pozbyć się konieczności codziennego otwierania furtki na wypadek niezapowiedzianych wizyt.

Montaż automatyki do bramy

Aby przystąpić do modyfikacji gotowej już bramy, należy zaopatrzyć się w system odpowiedni do wielkości i ciężaru skrzydeł. Należy także z góry wyeliminować wszelkie uchybienia techniczne, które na co dzień nie pozwalają bezproblemowo otwierać i zamykać bramy. Ponadto jeśli została ona zamontowana na terenie pochyłym, zachodzi duże ryzyko, że poddana zwiększonym obciążeniom automatyka zacznie z czasem szwankować. Dlatego chcąc nie narażać się na niepotrzebne koszta, lepiej skonsultować zarówno wybór poszczególnych akcesoriów, jak i uwarunkowania techniczne posesji ze specjalistą.

Dodatkowe argumenty, które przemawiają za zleceniem prac nad bramą doświadczonej ekipie to konieczność zaopatrzenia się w profesjonalny sprzęt i materiały (tu choćby: wiertarka udarowa o dużej mocy, spawarka, otuliny, żelowane kable ziemne). Ostatecznie może się okazać, że koszt inwestycji w komplet narzędzi niezbędnych do zautomatyzowania bramy przewyższy cenę usługi oferowaną przez fachowców. Jednocześnie efekt końcowy wysiłków własnych niekoniecznie musi spełnić oczekiwania.

W trakcie naszej działalności mieliśmy okazję obserwować wiele przypadków niewłaściwie zamontowanych systemów automatycznej obsługi bram – m.in. na terenie Włoszczowej. Część z nich udało nam się skorygować bez konieczności wymiany sprzętu, jednak większość wymagała już niestety dodatkowych inwestycji ze strony właścicieli. Dlatego też zawsze staramy się uczulać osoby zdecydowane automatyzować bramy własnym sumptem, by solidnie przygotowały się do tego zadania – zarówno merytorycznie, jak i technicznie. Tylko w ten sposób mogą one uniknąć amatorskich błędów, które owocują zwykle wspomnianym zwielokrotnieniem kosztów.


W następnej publikacji postaramy się rozstrzygnąć, czy montaż bramy automatycznej jest przedsięwzięciem rentownym. Zachęcamy do lektury!