Ze względu na oczywiste uwarunkowania estetyczne, mało kto przedłożyłby montaż szlabanu ponad bramę grodzącą dostęp do prywatnej posesji. Jednak bramy mają też swoje wady, które eliminują ich zastosowanie w przypadku obiektów o dużym przepływie ruchu. Stąd też są one najczęściej montowane jako dodatkowe zabezpieczenie systemu szlabanowego.
Nie bez powodu szlabany zwykło montować się przy wjazdach na parkingi czy osiedla strzeżone. Ich podnoszenie i opuszczanie trwa znacznie krócej niż otwieranie i zamykanie przykładowej bramy przesuwnej. Pojedynczy cykl unoszenia zawiera się najczęściej w czasie 10 s, choć co bardziej renomowani producenci, jak FAAC, zwykli celować w 7 s.
Z uwagi na swoją budowę, szlabany zajmują też znacznie mniej miejsca od bram. Składają się one z ramienia i obudowy zawierającej silnik oraz pozostałe mechanizmy regulujące pracę urządzenia. W zależności od rodzaju napędu, wyróżniamy szlabany elektromechaniczne (opcja tańsza), hydrauliczne (opcja droższa, ale trwalsza) oraz hybrydowe, będące połączeniem dwóch wspomnianych technologii. W przypadku szlabanów o ramieniu przekraczającym długość 5m, zaleca się stosowanie podpory dla odciążenia obudowy. Może ona być stała lub ruchoma, czyli zintegrowana z ramieniem.
W przeciwieństwie do bram, szlabany są mocowane do podłoża za pośrednictwem kotew zintegrowanych z podstawą fundamentową. Ich montaż nie nastręcza więc szczególnych problemów i może być ukończony w ciągu jednego dnia roboczego. Nowoczesne szlabany są dodatkowo wyposażane w fotokomórki stanowiące zabezpieczenie antyzgnieceniowe. Wykorzystuje się je zarówno w przypadku systemów zautomatyzowanych, jak i tych zawiadywanych przez operatora. W ten sposób nie dochodzi do sytuacji zagrożenia nawet wówczas, gdy zawiedzie czynnik ludzki.
Na terenie Jędrzejowa, gdzie również świadczymy nasze usługi, mieliśmy okazję montować szlabany na rzecz:
Nasze realizacje obejmowały systemy zawiadywane za pomocą przycisku (rozwiązanie mniej popularne), sterowane zdalnie – za pomocą pilota – lub przy użyciu kart magnetycznych. Dodatkowym atutem ostatniego z wymienionych rozwiązań była nowoczesna centrala sterująca, która podlega integracji z systemami ppoż., kontroli dostępu oraz terminalami poboru opłat parkingowych.
Zarówno w Jędrzejowie, jak w innych miastach województwa świętokrzyskiego właściciele lub zarządcy działek decydowali się niejednokrotnie na montaż dodatkowej bramy. O ile bowiem każdy szlaban można dość łatwo sforsować, tak brama wykonana z przykładowych profili zamkniętych stanowi doskonałe zabezpieczenie antykradzieżowe. Bramy zamyka się na czas zmniejszenia ruchu pojazdów na obszarze obiektu, przypadający zwykle na godziny nocne. Dzięki temu automatycznie zwiększa się szczelność systemu kontroli dostępu, a zarazem ogranicza koszty ochrony fizycznej.
Dziękując za uwagę, zapraszamy do ponownych odwiedzin na naszym blogu, gdzie już wkrótce przedyskutujemy modyfikację gotowej bramy z wykorzystaniem akcesoriów automatycznych.