Bramex » Blog » Czym się kierować przy doborze siłowników do bram?

Blog

Czym się kierować przy doborze siłowników do bram?

Kiedy nowoczesne rozwiązania automatyczne trafiły wreszcie pod strzechy, z miejsca zaczęły się cieszyć dużą popularnością. Samozamykające się bramy, lampy z fotokomórkami, regulatory natężenia światła – to tylko niektóre przykłady udogodnień oferowanych z roku na rok w coraz atrakcyjniejszych cenach. Cena nie zawsze idzie jednak w parze z jakością.

Automatyzacja w wydaniu sklepów sieciowych

Odkąd w Polsce zaczęły się pojawiać wielkopowierzchniowe markety budowlane, ich klienci, skuszeni skomasowaniem różnorakich towarów w jednym miejscu, odeszli od zakupów jednostkowych, typowych potrzebom użytkowym, by rozpocząć zakupy grupowe. W trakcie doboru konkretnych elementów przestali też przywiązywać wagę do ich jakości, skupiając się głównie na formie, kolorze i wysokości ceny. Ich zdziwienie było tym większe, gdy napotykali później na te same produkty made in China w Internecie, jednak o połowę tańsze.

Chociaż siłowniki do bram nie stanowią najbardziej typowego z przykładów ze względu na umiarkowane walory estetyczne, ich wybór jest równie często okupiony brakiem elementarnego rozpoznania. Producenci mniej renomowani zwykli określać parametry oferowanego sprzętu na mocno zawyżonym poziomie. W praktyce awarie budżetowych siłowników do bram są zmorą większości ich nabywców. Z racji ograniczonej dostępności części zamiennych, cały moduł podlega z reguły wymianie, co wiąże się oczywiście ze zwiększonymi kosztami względem produktów cieszących się dobrą reputacją.

Różne bramy, różne siłowniki

Wyróżniamy bramy przesuwne, jednoskrzydłowe oraz dwuskrzydłowe. Dwie ostatnie kategorie są z reguły wybierane przez właścicieli nieco większych posesji, gdzie wygospodarowanie przestrzeni na obsługę bramy nie stanowi problemu. Dla wszystkich powyższych rozwiązań dostępny jest szereg zestawów siłowników o zróżnicowanej nośności, doposażanych w akcesoria dodatkowe. Mowa tu o:

  • odbojach,
  • lampie sygnalizacyjnej,
  • antenie,
  • dodatkowym pilocie.

Oczywiście obecność dodatkowego osprzętu również nie powinna stanowić głównego kryterium wyboru danego siłownika do bramy, gdyż odboje czy antenę można dokupić stosunkowo niewielkim kosztem.

Nasza działalność w Kazimierzy Wielkiej

Wśród systemów montowanych przez nas na terenie Kazimierzy Wielkiej oraz innych miast województwa świętokrzyskiego, na szczególną uwagę zasługują produkty:

  • Nice – włoska firma założona w 1993 r., obecna na większości rynków europejskich,
  • FAAC Genius – włoska firma istniejąca od 1965 r., której założyciel opracował pierwszy zautomatyzowany system do bramy.

Dlaczego bierzemy pod uwagę tak wąskie grono producenckie? Z uwagi na jakość, długowieczność oraz bogaty asortyment rozwiązań opracowanych z myślą o bramach wszystkich dostępnych kategorii. Jeśli wyrób ulega uszkodzeniu wskutek wady fabrycznej (a takie sytuacje należą do rzadkości), są one naprawiane lub wymieniane w ramach obsługi gwarancyjnej. Oczywiście obowiązuje tu tryb doraźny, aby Klient nie musiał cierpieć przedłużających się niewygód.

Warto jednocześnie zaznaczyć, że zakup wspomnianych produktów w sklepie internetowym nieposiadającym autoryzacji Nice lub FAAC może być równoznaczny z zupełnym brakiem gwarancji. Podobnie zresztą wygląda możliwość przedłużenia okresu gwarancyjnego dla opisywanych systemów do bram, zastrzeżona wyłącznie dla autoryzowanych dystrybutorów.

Jeśli mieszkasz zatem w Kazimierzy Wielkiej i masz w najbliższym czasie zamiar zamontować na terenie swojej posesję bramę automatyczną, nie wahaj się inwestować w solidne rozwiązania. Ich przewaga nad modelami budżetowymi zarysuje się bowiem już na samym wstępie eksploatacji.

W kolejnym artykule omówimy pokrótce najbardziej uniwersalne modele domofonów do bram firmy Urmet, czyli kolejnego włoskiego giganta z długoletnią historią.