Bramex » Blog » Samodzielny montaż napędu do bramy – Czy warto?

Blog

Samodzielny montaż napędu do bramy – Czy warto?

Wybór napędu do bramy - co warto wiedzieć?

1. Jak intensywnie eksploatujemy bramę?

Jednym z elementów warunkujących właściwe funkcjonowanie bramy jest napęd. Musimy to rozważyć, niezależnie od tego, czy szukamy rozwiązania do bramy przesuwanej, czy skrzydłowej. Ta sprawa jest o tyle ważna, bo napęd powinien być dopasowany do tego, jak intensywnie eksploatujemy bramę garażową. Chociaż nikt z nas przeważnie nie robi takich obliczeń, przed kupnem bramy warto zrobić wstępne szacunki i określić w przybliżeniu liczbę cykli otwierania i zamykania w ciągu tygodnia lub miesiąca. Te wartości mogą się różnić w zależności od dnia (przykładowo w weekend być może nie używamy bramy wcale). Gdy oszacujemy już te wartości, dobrze będzie poinformować o nich sprzedawcę. Niektóre silniki są przeznaczone do bardzo intensywnej eksploatacji. W przeciętnym domostwie tak zaawansowane urządzenie nie jest wymagane; warto je za to rozważyć w np. bramach wjazdowych do biurowców czy do osiedli mieszkaniowych.

2. Parametry bramy

Inną ważną sprawą, o której musimy pamiętać, wybierając napęd do bramy, są parametry samej bramy. Podczas zapoznawania się z ofertą konkretnych sklepów przy produktach znajdziemy jasne informacje, dotyczące tego, do jakich bram napęd jest przeznaczony. Przeważnie mamy w tym miejscu określone przedziały wagowe oraz wymiary. Jeśli producent naszej bramy nie informuje o jej wadze, wystarczy, że ją oszacujemy. Dobrym rozwiązaniem może też być podanie wymiarów sprzedawcy. Dzięki doświadczeniu i znajomości branży prawdopodobnie z większą precyzją będzie umiał określić wagę konstrukcji.

3. Na jakich dodatkowych udogodnieniach nam zależy

Chociaż napęd służy do otwierania lub zamykania bramy, funkcjonalności tych produktów są dość mocno zniuansowane. Wszystko zależy bowiem od tego, jakie warianty działania będzie miał wybrany przez nas sterownik. Na niektóre z nich szczególnie mocno warto zwrócić uwagę, bo ich obecność pozytywnie wpływa na żywotność bramy. Tak jest np. w przypadku funkcji miękkiego startu i stopu.

Czy samodzielny montaż napędu do bramy to dobry pomysł?

Jeśli udało się nam wybrać odpowiedni napęd, czas na podjęcie kolejnej decyzji. Pierwszą opcją jest montaż samodzielny. W tym przypadku musimy pamiętać, że aby urządzenie działało bezawaryjnie, musimy przeprowadzić precyzyjny montaż i postępować krok po kroku zgodnie z instrukcją. Na rynku znajdziemy sporo wyrobów przeznaczonych do samodzielnego montażu. Najczęściej wyposażone są one w kilka elementów, m.in. w siłowniki i piloty. Dobra instrukcja powinna umożliwić bezproblemowe przejście przez każdy z etapów montażu. Niestety w praktyce proces może wyglądać nieco inaczej.

Istnieje wiele sytuacji, w których skorzystanie z samodzielnego montażu nowego wyposażenia domowego jest całkowicie uzasadnione. Tak jest np. gdy składamy meble. W przypadku np. komody, gdy po pewnym czasie pojawi się jakiś problem, możemy spokojnie spróbować powtórzyć cały proces, gdy uznamy, że mamy na to czas. Z bramą jest jednak inaczej. Jeśli na skutek nieprawidłowego montażu pojawi się awaria, nie będziemy mogli wjechać do posesji lub jej opuścić. To główny powód, dla którego tak wiele osób decyduje się skorzystać z drugiej opcji, czyli z pomocy specjalistycznej ekipy.

brama przesuwna

Montaż napędu do bramy ze specjalistami

Najważniejszą zaletą tego rozwiązania jest sprawność przeprowadzonych działań. Osoby, które na co dzień zajmują się montażem, są w stanie zrealizować zadanie bardzo szybko. Najważniejszy jest jednak efekt. Zaufanie wykwalifikowanemu personelowi wyklucza też ryzyko, że zaskoczy nas awaria, będąca następstwem błędów montażowych. Kolejny powód, dla którego usługa profesjonalnego montażu jest tak często wybierana, wynika z nieco innej kwestii. Niektóre ekipy są w stanie doprowadzić prąd do ogrodzenia. Powierzając zadanie kompleksowo działającej drużynie, możemy więc zaoszczędzić czas i przeprowadzić kilka działań związanych z montażem napędu bramy za jednym razem.