Bramex » Blog » Wideofon czy domofon do bramy automatycznej?

Blog

Wideofon czy domofon do bramy automatycznej?

Domofon stanowi niezbędne uzupełnienie systemu obsługi bramy. Z jego pomocą można swobodnie komunikować się z odwiedzającymi bez konieczności wpuszczania ich na teren posesji (jeśli nie są oni odwiedzającymi chcianymi) oraz sterować zamkami bramy i furtki. Wideofon pozwala jednak na znacznie więcej.

Brama pod nadzorem

O przydatności wideofonów może zaświadczyć każdy, kto miał w przeszłości nieprzyjemność padać ofiarą ustawicznych żartów z głuchym dzwonkiem – zwłaszcza w godzinach nocnych. Osobnik onieśmielony widokiem oka kamery przy bramie z pewnością nie podejmie już ryzyka nękania mieszkańców nieuzasadnionym dzwonieniem w obawie przed wykryciem. Wideofon stanowi też doskonałe zabezpieczenie przed wszelkimi próbami bezprawnego wtargnięcia na teren posesji, umożliwia on bowiem identyfikację nawet tych osób, które celowo zmieniają tembr głosu, aby ukryć swoją tożsamość.

Na szczególną uwagę zasługują z pewnością wideofony wyposażone w kamerę z ruchomym okiem. Ze względu na brak tzw. martwego pola, oszukanie ich stanowi jeszcze większe wyzwanie dla osób stojących u bram posesji. Ostatnią, zdecydowanie najbardziej wyszukaną kategorią domofonów są urządzenia monitorujące, które mogą rejestrować obraz z kamer całodobowo lub jedynie w trakcie nieobecności gospodarzy. W większości przypadków posiadają one także funkcję przesyłania monitów telefonicznych o każdej próbie przekroczenia bramy posesji.

Tani i nowoczesny wideofon do bramy

Na wideofon do obsługi bramy i furtki można nawet spożytkować kwotę rzędu 5 tys. zł. Można też skusić się na urządzenie niewiadomej jakości za 300 zł, pochodzące wprost z popularnego serwisu aukcyjnego. Nasza praktyka zawodowa pokazuje jednak, że w przypadku dysponowania średnio zasobnym portfelem najlepiej zdecydować się na zakup nieco droższego zestawu wideodomofonowego o podstawowych funkcjach, pochodzącego jednak od renomowanego producenta.

Przykładem takiego urządzenia, montowanego przez nas od regularnie na terenie Sandomierza oraz miast ościennych, jest 1202/711 firmy Miwi-Urmet Sp. z o.o. Zestaw składa się z:

  • czarno-białego monitora Winflat, wyposażonego w 3 przyciski funkcyjne,
  • panelu wywołania z ruchomą, czarno-białą kamerą oraz moduł rozmównym,
  • zasilacza.

Wideodomofon może być zamontowany pod- lub natynkowo, a jego cena sugerowana wynosi 890 zł. Z drugiej strony, polecane przez nas domofony do obsługi bramy Miwi-Urmet kosztują 200-400 zł (w zależności od ilości funkcji dodatkowych). Rozpatrując zatem, które rozwiązanie sprawdzi się w Twoim domu najlepiej, weź przede wszystkim pod uwagę, na ile zależy Ci na zwiększeniu stopnia własnego bezpieczeństwa. Wprawdzie wydatek blisko 1 tys. zł nie należy do bagatelnych, ale gdy potraktować poważnie ewentualne zagrożenia wynikające z otwierania bramy na ślepo, nie musi on być wcale niezasadny.

Podsumowując: jeśli architektura Twojego domu uniemożliwia Ci określenie tożsamości odwiedzających (choćby ze względu na niefortunny układ pomieszczeń), wideodomofon jest dla Ciebie rozwiązaniem optymalnym. Ze swojej strony służymy Ci oczywiście fachowym poradnictwem (nr 607 169 367) oraz montażem na terenie Sandomierza czy innych miast województwa świętokrzyskiego.

Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, z pewnością zechcesz sięgnąć także po kolejny, w którym przyjrzymy z bliska bramom kutym, profilowym i drewnianym. Zapraszamy!