Bramex » Blog » Najpopularniejsze rodzaje bram garażowych

Blog

Najpopularniejsze rodzaje bram garażowych

W przypadku garaży przydomowych, położonych na terenie posesji, brama garażowa stanowi dopełnienie całego kompleksu mieszkalnego. Istotna jest zatem jej kolorystyka, faktura oraz materiał, z którego została wykonana. Najważniejsza z punktu widzenia użytkownika jest jednak funkcjonalność – nieosiągalna bez wdrożenia automatyzacji.

Bramy garażowe uchylne

Do najtańszych bram garażowych zaliczymy te uchylne, czyli unoszone do wysokości stropu pomieszczenia i chowane tuż pod nim. Ich ceny wahają się w granicach 600-1000 zł, przy czym nie może tu być mowy o wykończeniu jakościowym. Standardowe, uchylne bramy garażowe są wykonane ze stali ocynkowanej (profilowanej, rowkowanej, o kształcie kasetonów etc.), pokrytej farbą poliestrową.

W przypadku droższych wykończeń (np. drewnianego wypełnienia) koszty osiągają zwykle dwukrotność ceny bazowej. Część użytkowników bram uchylnych decyduje się zastosować również ocieplenie, np. przy użyciu wełny mineralnej czy styropianu. Należy jednak zaznaczyć, że wszystkie elementy dodatkowe – od drewna aż po wspomniane termoizolatory – wpływają na obniżenie komfortu manualnego użytkowania bramy.

Bramy garażowe segmentowe

Bramy segmentowe, jak sama nazwa wskazuje, są wykonane z odrębnych modułów, które w momencie unoszenia wędrują pod strop pomieszczenia. Ze względu na zwiększony komfort obsługi takiego rozwiązania, bramy segmentowe są droższe od uchylnych – ich ceny zaczynają się od ok. 1500 zł, ale równie dobrze mogą osiągnąć poziom 5000 zł w przypadku bram wykonanych z litego drewna. W wersji podstawowej znów będziemy mieli jednak najczęściej do czynienia z przetłaczaną stalą ocynkowaną, pokrytą farbą drewnopodobną.

O ile gotowe bramy uchylne występują najczęściej bez wyposażenia dodatkowego, tak ich wersja segmentowa bywa już w standardzie ocieplana lub doposażana w automatykę. W takim przypadku nabywca musi liczyć się z kosztem rzędu 3000 zł.

Bramy garażowe rozwieralne

Tego typu rozwiązania są coraz rzadziej wybierane ze względu na umiarkowaną wygodę użytkowania oraz obniżoną estetykę. Sposób otwierania skrzydeł bramy rozwieralnej wymaga:

  • ingerencji w przestrzeń przydomową, której stopień jest uzależniony od szerokości skrzydeł,
  • zastosowania wpuszczanych w podłoże blokad zabezpieczających przed nagłymi podmuchami wiatru,
  • regularnego odśnieżania w sezonie zimowym.

Co więcej, w razie chęci zautomatyzowania bramy rozwieralnej, nabywca musi się liczyć z podwójnym kosztem zakupu siłowników. Ostatecznie więc cena w granicach 1000-1500 zł nie musi się wcale okazać przesadnie korzystna. Na plus dla systemów rozwieralnych przemawia jedynie możliwość stosunkowo prostego ocieplenia skrzydeł – nawet domowymi sposobami.

FHU Bramex ma na koncie wiele udanych projektów bram garażowych, realizowanych m.in. na rzecz mieszkańców Ostrowca Świętokrzyskiego. Naszym Klientom zawsze sugerowaliśmy jednak wdrożenie rozwiązań automatycznych, dzięki którym codzienne użytkowanie garażu ogranicza się do naciśnięcia jednego przycisku na pilocie i wprowadzenia bądź wyprowadzenia samochodu. Oferowane przez nas systemy siłowników pochodzą wyłącznie od renomowanych producentów, stąd ich eksploatacja przebiega bezawaryjnie nawet w najtrudniejszych warunkach.


Jeśli masz zamiar zainwestować w najbliższym czasie w bramę garażową, serdecznie zapraszamy do naszej siedziby w Morawicy (ok. 70 km od Ostrowca Świętokrzyskiego). Zachęcamy też do zapoznania się z kolejnym artykułem!